Piatá a šiesta choroba
Prečo práve piata, šiesta choroba?
Názvy týchto chorôb vznikli na začiatku 20. storočia z klasifikácie šiestich najčastejších infekčných exantémových ochorení. Ako prvá detská choroba sa vtedy označovali osýpky, druhou chorobou bola šarlach, treťou rubeola atď. Dnes už to neplatí, choroby sa vyskytujú s inou četnosťou než v minulosti a pribudla rada ďalších ochorení. Pomenovanie chorôb však zostalo dodnes.
Piata choroba
Piata choroba patrí v posledných rokoch medzi najčastejšie detské choroby s vyrážkou. Zároveň s ovčími kiahňami, rubeolou a šarlachom sa vyznačuje najmä kožnou vyrážkou a vysokou teplotou. Piata detská choroba (alebo erythema infectiosum) je infekčné vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje Parvovirus B19.
Piata choroba príznaky
Piata choroba môže pripomínať bežnú virózu s príznakmi ako únava, bolesti kĺbov a teplota. S tým rozdielom, že zhruba po 5-7 dňoch nasleduje výsev vyrážky. Najskôr sa väčšinou objaví vyrážka na tvári, potom sa ďalej šíri na trup a väčšinou končí vyrážkou na nohách. Ochorenie začína začervenaním tváre, najviac na nose a lícach. Typickým príznakom je vyblednutie okolo úst v tvare motýľa. Potom sa začne objavovať veľká nepravidelná vyrážka na trupe, končatinách a zadku. Vyrážka po 2-4 dňoch vybledne a pomaly mizne.
Piata choroba sa prenáša kvapôčkovou infekciou, teda vzduchom z dýchacích ciest a táto choroba postihuje častejšie deti než dospelých. U dospelých ani detí nie je nebezpečná a sama do týždňa odoznie. Na pozore by sa mali mať len tehotné ženy. U dospelých môže choroba prebiehať úplne bez príznakov, prípadne patria medzi jediné príznaky bolesť kĺbov, ktorá môže pretrvávať 5-14 dní.
Detská piata choroba – inkubačná doba
K nákaze dochádza obyčajne počas zimy a jari a najviac postihuje deti v školskom a predškolskom veku. Inkubačná doba je jeden až tri týždne a veľmi rýchlo sa rozširuje najmä v detskom kolektíve. Chorí sú najviac nákazliví na začiatku infekcie, pri rozvoji vyrážky je už infekcia minimálna. Vyrážku u detí môžu aktivovať najmä stres, cvičenie, slnko a teplo. Choroba sa často objaví nepozorovane a v niektorých prípadoch môžu byť príznaky veľmi malé, ale pozor aj tieto deti sú infekčné.
Piata choroba v tehotenstve
Okrem kvapôčkového šírenia sa choroba šíri aj cez placentu a môže dôjsť k ohrozeniu plodu. Vírus môže prejsť až k plodu a spôsobiť rozvoj anémie, čo môže mať fatálne následky. Medzi ďalšie komplikácie patrí aj nahromadenie tekutiny v tkanivách plodu, ktoré vzniká v dôsledku poškodenia a zlyhania pečene plodu. V niektorých prípadoch môže vplyvom piatej choroby dôjsť k usmrteniu plodu. Našťastie je pravdepodobnosť ochorenia plodu malá, štatistiky uvádzajú 5-8 % plodov, ktoré vírus napadne. Ak žena počas svojho života neprekonala piatu detskú chorobu, nemusí ani dôjsť k nákaze, alebo v prípade, že sa nakazí, nemusí sa vírus dostať až k plodu.
Čo robiť, ak sa tehotná žena dostane do styku s piatou chorobou?
Viac než polovica žien prekonala toto ochorenie v detstve a je teda proti piatej chorobe imunná. Ak tehotná žena nemá protilátky, ktoré by ju chránili pred touto chorobou, mala by byť na pozore a neodkladne navštíviť svojho ošetrujúceho lekára. Tehotnej žene môže byť odobratá vzorka krvi na overenie hladiny protilátok. Ak sa zo vzorky krvi potvrdí akútne ochorenie, pristupujú lekári k častejšiemu sledovaniu plodu ultrazvukom ďalších zhruba 10 týždňov a sledujú sa prípadné príznaky ochorenia plodu. Ak sa choroba prejaví, nasleduje odber vzorky krvi z pupočnej šnúry. Vo väčšine prípadov sa anémia plodu samovoľne zlepší a plod je len sledovaný. Ak plod trpí ťažkou anémiou, je možné ho liečiť transfúziou krvi cez pupočnú šnúru.
Piata choroba u dospelých
U dospelých sa v niektorých prípadoch vyrážka na tvári neobjaví. Namiesto vyrážky je príznakom nechuť do jedla, bolesť kĺbov na rukách, kolenách a členkoch. Možnou komplikáciou je zápal drobných kĺbov rúk (alebo artritída). Vírus môže tiež napadnúť bunky krvotvorby, čo môže viesť k prechodne zníženej hladine červených krviniek. Tento stav môže byť nebezpečný najmä pre osoby s poruchou krvotvorby.
Šiesta choroba
Šiesta detská choroba býva s piatou chorobou často zamieňaná a mamičky často samy nevedia, ktorú chorobu ich dieťa vlastne prekonalo. Šiesta choroba (alebo exanthema subitum či roseola infantum) je rovnako ako piata choroba vírusového pôvodu, ale toto ochorenie postihuje predovšetkým deti v kojeneckom a batolivom veku. Je teda pravdepodobné, že prvé sa u bábätka stretnete so šiestou chorobou a v predškolskom veku potom s piatou chorobou.
Šiesta choroba príznaky
Šiesta choroba u detí sa väčšinou prejavuje počiatočnou vysokou horúčkou 39 až 40 °C, ktorá môže trvať 3-6 dní, potom horúčka ustúpi a dôjde k výsevu drobnej, svetlo načervenalej vyrážky. Vyrážka sa najčastejšie objavuje na trupe a horných častiach končatín. Oproti piatej chorobe nebýva vyrážka na tvári a veľmi rýchlo mizne, väčšinou do dvoch dní. Niektoré deti môžu mať tiež príznaky, ako pri nachladnutí, napríklad bolesť v hrdle, nádcha, kašeľ alebo zápal hltanu. Pri šiestej chorobe vzniká riziko febrilných kŕčov, v súvislosti s vysokými horúčkami. Vysokú horúčku je potrebné tlmiť utišujúcimi liekmi a prijímať dostatok tekutín.
Detská šiesta choroba – inkubačná doba
Inkubačná doba býva spravidla 5-12 dní. Chorí sú infekční už pred prejavom choroby a ich infekčnosť končí v čase ústupu vyrážky. Pretože ide o infekčné ochorenie, ktoré sa šíri vzduchom, vynechajte v období choroby návštevy a najmä detský kolektív.
Šiesta choroba v tehotenstve
Ak tehotná žena šiestu chorobu neprekonala v detstve, teda nemá protilátky, môže túto chorobu chytiť. Na rozdiel od piatej choroby však nákaza nijako ženu ani plod neohrozuje. Problém by mohol nastať len pri dlhotrvajúcich vysokých teplotách. Ak ste tehotná, radšej sa v prípade nákazy poraďte so svojím praktickým lekárom alebo gynekológom, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu.
Priebeh šiestej choroby u dospelých
Šiesta choroba postihuje predovšetkým deti do 3 rokov, ale nie je úplne výnimkou, že sa môžu nakaziť aj dospelí. Počiatočné príznaky sú rovnaké ako u detí, vysoká horúčka, ktorá potom vymizne a objaví sa vyrážka. Ľudia sa cítia unavení a jedinou vhodnou liečbou je kľud na lôžku, dostatok tekutín a prísun vitamínov.
Odporúčaná liečba piatej a šiestej choroby
5.a 6. choroba patria medzi bežné ľahšie ochorenia podobné chrípke, s výnimkou vyrážky. V niektorých prípadoch sa okrem už spomínaných príznakov môžu vyskytnúť tiež opuchy lymfatických uzlín, bolesť hrdla alebo hnačka. Piata a šiesta choroba u dospelých ani detí nie je nebezpečná a sama po čase odoznie bez náročnej liečby. Nebezpečenstvo hrozí len ľuďom so zníženou imunitou, ľuďom s chronickou anémiou, onkologickým ochorením a tehotným ženám. V prípade vysokých teplôt stačí piť dostatok tekutín a podávať utišujúce lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Ak svrbiaca vyrážka deti obťažuje, použite lieky proti svrbeniu. Odporúča sa tiež kľud na lôžku, dostatok spánku, veľký prísun tekutín a vitamínov.
Aké je riziko opakovaného výskytu 5 a 6 detskej choroby?
Piata a šiesta detská choroba patria rovnako ako napr. ovčie kiahne k chorobám, ktoré zanechávajú dlhodobú imunitu. Protilátky pretrvávajú v ľudskom organizme doživotne, a preto obvykle ochorie človek iba raz za život.
Aká je prevencia piatej a šiestej choroby?
V súčasnej dobe proti týmto chorobám neexistuje očkovanie. Jediná prevencia je zdravý životný štýl, dostatok spánku a pohybu.
Okrem piatej a šiestej choroby sa môžete stretnúť aj s názvom siedma choroba.
Siedma choroba alebo Syndróm ruka-noha-ústa
Táto choroba sa prvýkrát objavila až v 90. rokoch minulého storočia, preto si naše mamičky ani babičky túto chorobu nepamätajú. Siedma detská choroba najčastejšie postihuje deti do piatich rokov veku, výnimkou môžu byť aj dospelí. Ide o vírusové, veľmi infekčné ochorenie spôsobené vírusom Coxsackie A16, ktoré najviac postihuje deti do 10 rokov.
Siedma choroba príznaky a inkubačná doba
Na začiatku choroby sa objavujú príznaky rovnaké ako pri nachladnutí, teda únava, nechutenstvo, bolesť hrdla a mierna teplota. Po niekoľkých dňoch sa však chorým objaví vyrážka okolo úst, na dlaniach a chodidlách, preto názov RUKA NOHA ÚSTA. Vyrážka deti väčšinou svrbí a niekedy môže byť aj bolestivá. Siedma choroba je veľmi nákazlivé, ale zároveň nezávažné detské ochorenie, ktoré do 10 dní samo odoznie. Inkubačná doba je 3 až 6 dní. Siedma choroba u detí v kolektíve väčšinou spôsobí miestnu epidémiu.
Liečba siedmej choroby
Rovnako ako pri piatej a šiestej chorobe pomôže len kľudový režim, dostatok tekutín a vitamínov.
Siedma choroba v tehotenstve
Siedma choroba môže byť rizikom pre tehotné ženy, najmä v prvom trimestri tehotenstva. V komplikovaných prípadoch môže vyvolať spontánny potrat alebo poškodiť plod. Akonáhle prídete do styku s touto chorobou, konzultujte to so svojím ošetrujúcim lekárom.
Prevencia siedmej choroby
Bohužiaľ ani prekonaná siedma choroba nie je zárukou toho, že neochoriete znova. Telo si vie po prekonanej chorobe vytvoriť protilátky len proti pôvodcovi choroby, nie proti inému sérotypu. Preto, rovnako ako pri piatej, šiestej ale aj siedmej chorobe platí, že prevencia je len zdravý životný štýl, dostatok pohybu a spánku.