Problémy s jedlom, alebo keď dieťa nechce papať
Ako docieliť správne stravovacie návyky
Príliš veľké alebo malé porcie – Veľká porcia môže malého stravníka odradiť a zvyšovať jeho nechuť k jedlu. Nenúťte dieťa do jedla, lebo nátlak v ňom môže vyvolať ešte väčší odpor, prípadne až pocit na zvracanie.
Pravidelnosť denných jedál – Dieťa potrebuje režim, preto je vhodné, aby malo raňajky–obed–večeru (prípadne aj desiatu a olovrant) v presne stanovený čas, ktorý bude rodina dodržiavať.
Rituály pri stolovaní – Ideálny prípad je, ak rodina stoluje spoločne. Deti môžu pomáhať pri príprave jedla alebo prestieraní stola.
Pestrý a vyvážený jedálniček – Do detského jedálnička nepatrí nadbytok sladkostí. Jeme aj očami – naaranžujte tanier pre dieťa do atraktívnej podoby.
Odmieňanie za zjedené jedlo – Ak odmeňujete dieťa za to, že zjedlo jedlo, robíte chybu. Jedlo nie je atrakcia. Každé malé dieťa rýchlo pochopí, že keď sa okolo niečoho robí veľký rozruch, môže to začať využívať
Hračky a zapnutá televízia ku stolu nepatria.
Nechutenstvo môže byť skutočný problém
Ak odmietanie jedla u dieťaťa trvá dlhodobo, môže byť príznakom rôznych chorôb. Problémy s príjmom potravy môžu, žiaľ, ukazovať aj na vážnejšie ochorenia (nádorové, poruchy trávenia…). V takom prípade je potrebné poradiť sa s odborníkom.
Medzi príčiny nechutenstva patria rôzne infekcie a choroby (aj obyčajná nádcha či ľahká viróza môžu spôsobiť, že dieťa odmieta jedlo). Medzi najčastejšie detské choroby patria piata choroba, choroba s názvom ruka-noha-ústa alebo napríklad múčnivka.
Avšak najčastejšou príčinou odmietania jedla u detí bývajú psychické príčiny, spôsobené napríklad nejakou rodinnou tragédiou (smrť v rodine, rozvod rodičov…), nedostatkom lásky alebo starostlivosti.
